| Number of Items in Set | 3 |
|---|---|
| Maximum Torque | 330 in-lbs |
| Power Source | Battery/Cordless |
| MPN | DCF840B |
| Item Length | 11.63 |
| Charging Time | 22 min |
| Number of Batteries | 1 |
| Item Height | 3.13 |
| Motor Type | Brushless |
| Voltage | 20 V |
| Features | Lightweight, Compact |
| Item Width | 9.44 |
| Battery Technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Speed | 300 RPM |
| Battery Included | Yes |
| Color | Black |
| Set Includes | Battery |
| Auxiliary Handle | No |
| California Prop 65 Warning | This product can expose you to Lead, which is known to |
| Brand | DEWALT |
| Chuck Size | 1 1/4 in |
| Type | Impact Driver |
| Battery Capacity | 2 Ah |
| Model | DEWALT DCF840E1 |
| Chuck Type | Keyless |
| Power | 350 W |
| UPC | 0885911810715 |
Check the listing for details. DeWalt DCF840E1 20V MAX POWERSTACK 1/4 in. Cordless Brushless Impact Driver Kit. Color: Black, Condition: New. Listed at 128.99 USD. DeWalt DCF840E1 20V MAX POWERSTACK 1/4 in. Drive screws and other fasteners with this high-output 20V MAX Brushless Cordless 1/4 in. Impact Driver. The Impact Driver was engineered to be lightweight for ease of use without sacrificing performance.