| Number of Items in Set | 4 |
|---|---|
| Power Source | Battery |
| MPN | DCF845D1E1 |
| Item Length | 12.3 |
| Charging Time | 30 min |
| Department | Tools and Equipment |
| Number of Batteries | 2 |
| Motor Type | Brushless |
| Voltage | 20 V |
| Item Height | 8.813 |
| Features | Compact |
| Height | 8.813 |
| Width | 4 |
| Item Width | 4 |
| Battery Technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Speed | 3400 RPM |
| Battery Included | Yes |
| Color | Yellow |
| Set Includes | Battery |
| Material | ABS Plastic |
| Auxiliary Handle | No |
| Brand | DEWALT |
| Chuck Size | 1/4 in |
| Type | Impact Driver |
| Battery Capacity | 2 Ah |
| Length | 12.3 |
| Model | DEWALT DCF845D1E1 |
| Chuck Type | Keyless |
| Item Weight | 2 lbs |
Check the listing for details. DeWALT DCF845D1E1 20V MAX XR 1/4" Impact Driver w/ POWERSTACK Kit NEW. Color: Yellow, Width: 4, Condition: New. Listed at 169.99 USD. Kit is brand new sealed Comes with the DCF845 1.7ah power stack 2.0 ah battery Charger and bag