| Number of Items in Set | 1 |
|---|---|
| Maximum Torque | 1825 in-lbs |
| Battery Technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Battery Included | No |
| Power Source | Battery/Cordless |
| MPN | DCF850 |
| Set Includes | Battery |
| Auxiliary Handle | No |
| Charging Time | 1 hr |
| Brand | DEWALT |
| Chuck Size | 1/4 in |
| Type | Impact Driver |
| Number of Batteries | 1 |
| Manufacturer Warranty | 3 Years |
| Voltage | 20 V |
| Motor Type | Brushless |
| Model | Dcf850 |
| Features | Compact |
| Chuck Type | Keyless |
| Power | 850 W |
| Country of Origin | China |
Check the listing for details. DeWalt Dcf850 20v Replica 1/4 Impact Driver. Condition: New, Made in China. Listed at 59.00 USD. New DeWalt Dcf850 20v 1/4 impact driver is a Replica. Battery not included. Tool only. Same power, less than half the price.