| Number of Items in Set | 1 |
|---|---|
| Maximum Torque | 1825 in-lbs |
| Power Source | Battery |
| MPN | DCF850B |
| Item Length | 3.97in. |
| Charging Time | 1 hr |
| Number of Batteries | 1 |
| Unit Type | Unit |
| Manufacturer Warranty | 3 Years |
| Motor Type | Brushless |
| Voltage | 20 V |
| Features | Lightweight, Compact |
| Cable Length | 4 ft |
| Battery Technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Speed | 3250 RPM |
| Battery Included | No |
| Color | Yellow |
| Set Includes | Battery |
| Auxiliary Handle | No |
| Brand | DEWALT |
| Chuck Size | 1/4 in |
| Type | Impact Driver |
| Battery Capacity | 4 Ah |
| Model | Dewalt DCF850B |
| Chuck Type | Keyless |
| Item Weight | 2.1lbs. |
| Power | 850 W |
| UPC | 0885911758215 |
Check the listing for details. DEWALT DCF850B 20V 1/4" Brushless Impact Driver Tool Only Yellow/Black. Color: Yellow, Condition: Used. Listed at 84.99 USD. See photos for full visual reference.