| Maximum Torque | 1400 in-lbs |
|---|---|
| Battery Technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Speed | 2800 RPM |
| Power Source | Battery/Cordless |
| Battery Included | No |
| Color | Yellow |
| Item Diameter | Wireless |
| MPN | DCF885 |
| Auxiliary Handle | No |
| Brand | DEWALT |
| Chuck Size | 1/4 in |
| Type | Impact Driver |
| Unit Type | Unit |
| Manufacturer Warranty | 1 Year |
| Motor Type | Brushed |
| Voltage | 20 V |
| Item Height | 7.5 |
| Model | DEWALT DCF885 |
| Features | Lightweight, Compact |
| Chuck Type | Keyless |
| Item Weight | 2.8 lbs |
| Country of Origin | China |
Check the listing for details. DEWALT DCF885 1/4 inch Cordless Impact Driver (Tool Only). Color: Yellow, Condition: Used, Made in China. Listed at 67.99 USD. Used - Tested - TOOL ONLY - Please review pictures for condition - If you have any questions, feel free to email....Thanks for looking!!