| Number of Items in Set | 1 |
|---|---|
| Power Source | Battery/Cordless |
| MPN | na, DCF886 |
| Charging Time | 1 hr |
| Number of Batteries | 0 |
| Unit Type | Unit |
| Voltage | 20 V |
| Motor Type | Brushless |
| Features | Compact, Heavy Duty, Lightweight |
| Unit Quantity | 1 |
| Battery Technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Speed | 3250 RPM |
| Battery Included | No |
| Color | Yellow |
| Set Includes | Belt Buckle |
| Auxiliary Handle | No |
| California Prop 65 Warning | na |
| Brand | DEWALT |
| Chuck Size | 1/4 in |
| Type | Impact Driver |
| Battery Capacity | 1.5 Ah |
| Model | DCF886 |
| Chuck Type | Keyless |
| Country of Origin | United States |
| Power | 700 W |
| Item Weight | 2 lbs |
| Manufacturer Warranty | 1 Year |
| UPC | NA |
Check the listing for details. DEWALT DCF886 Cordless Impact Driver Tool Only - Tested, Working AG. Color: Yellow, Condition: Used, Made in United States. Listed at 43.00 USD. This is aused DEWALT DCF886 20V MAX XR brushless impact driver, a tool that has been my faithful work partner for many years. DEWALT, DCF886, 20V MAX, XR, brushless, impact driver, cordless, tool only, used, powerful, durable, construction, woodworking, DIY.