| Number of Items in Set | 1 |
|---|---|
| Battery Technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Battery Included | No |
| Power Source | Battery |
| Color | Multicolor |
| MPN | DCF921B |
| Item Length | 4.97 in |
| Auxiliary Handle | No |
| Charging Time | 1 hr |
| Brand | DEWALT |
| Type | Impact Wrench |
| Number of Batteries | 1 |
| Unit Type | Unit |
| Manufacturer Warranty | 1 Year |
| Voltage | 20 V |
| Item Height | 8.2 in |
| Motor Type | Brushless |
| Model | DEWALT DCF921B |
| Cable Length | 4 ft |
| Features | Compact |
| Item Weight | 2.4 lbs |
Check the listing for details. DEWALT DCF921B 20V 1/2inch Impact Wrench. Color: Multicolor, Condition: New. Listed at 90.00 USD. DEWALT DCF921 20V 1/2" Cordless Impact Wrench – Compact High Torque. 1 × DEWALT DCF921 Impact Wrench. Compact and lightweight for easy handling. 1/2" square drive for secure socket fit. Motor Type: Brushless.