| Brand | DEWALT |
|---|---|
| Battery Technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Type | Angle Grinder |
| Action | Standard |
| Battery Included | No |
| Power Source | Battery |
| Color | Yellow |
| Disc Diameter | 4 1/2 in |
| Voltage | 20 V |
| Model | DCG404N |
| MPN | DCG404N |
| Power | 760W |
| UPC | Doesn't apply |
Check the listing for details. Dewalt DCG404N Cordless Super Slim Grinder / Bare Tool / Express. Color: Yellow, Condition: New. Listed at 232.00 USD. DEWALT DCG404N 18V XR® Brushless Cordless Grinder (Bare Tool). Built for the 18V XR® platform, this "Bare Tool" version is designed for professionals who already own DeWalt batteries and need a specialized tool for delicate finishing and heavy-duty cutting.