| UPC | 0885911450126 |
|---|---|
| Battery Technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Power Source | Wireless |
| Color | Yellow |
| Item Diameter | 3 1/4 |
| MPN | DCP580B |
| Item Length | 16 in |
| Brand | DEWALT |
| Type | Handheld Planer |
| Item Height | 6.93 in |
| Voltage | 20V |
| Model | DCP580 |
| Maximum Planning Width | 3 1/4 in |
| Number of Blades | 2 |
| Item Width | 8 in |
Check the listing for details. DEWALT DCP580B 20V MAX Brushless Planer 30000 CPM 2mm Cut Depth Bare Tool. Color: Yellow, Condition: New. Listed at 258.00 USD. Kickstand allows user to rest the planer on work surface without gouging the material. Poly-V drive belt provides increased belt durability. maximum depth of cut. Precision machined groove in front shoe allows for edge chamfering.