| Blade Material | High Carbon Steel |
|---|---|
| Handle Size | 6.5 in |
| Manufacturer Warranty | 3 Years |
| Blade Length | 2 in |
| Model | DEWALT MAX 1 1 |
| Material | Steel |
| Blade Width | 1.5 in |
| UPC | 0885911784085 |
| Brand | DEWALT |
| Type | Standard Pruning Shears |
| Color | Yellow |
| MPN | DCPR320B |
| Features | Electric |
Check the listing for details. DEWALT DCPR320B 20V MAX 1.5" Cordless Pruner - Yellow. Color: Yellow, Condition: New. Listed at 118.80 USD. Backed by a 3-year manufacturer warranty, this DEWALT model combines reliability with a compact design for effortless maintenance and operation. Part Number.