| Battery Included | Yes |
|---|---|
| UPC | 0885911369121 |
| Number of Items in Set | 2 |
| Battery Technology | Nickel-Cadmium (NiCd) |
| Power Source | Battery |
| Blade Length | 18 in |
| Color | Beige, Yellow |
| MPN | DCS380P1 |
| Brand | DEWALT |
| Cutting Depth | 2 in |
| Type | Reciprocating Saw |
| Battery Capacity | 1.5 Ah |
| Number of Batteries | 1 |
| Blade Location | Centered |
| Item Height | Medium |
| Voltage | 20 V |
| Motor Type | Brushed |
| Model | DEWALT DCS380P1 |
| Item Weight | 7.35 lbs |
Check the listing for details. DEWALT DCS380 RECIPROCATING SAW (ASA067181). Color: Beige, Yellow, Condition: Used. Listed at 59.99 USD. DEWALT DCS380 RECIPROCATING SAW. RECIPROCATING SAW: DEWALT MODEL DCS380 RECIPROCATING SAW, CORDLESS ELECTRIC, ELECTRIC, 1 BATTERY. Guns, Jewelry, Tools, Electronics, Gold. Things I Buy We have been open since October of 2015.