| Number of Items in Set | 1 |
|---|---|
| Battery Technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Battery Included | No |
| Power Source | Battery |
| Blade Length | 6 in |
| Color | Yellow |
| Blade Strength | High |
| MPN | DCS386B |
| Set Includes | Tool-Only |
| Charging Time | 1 hr |
| Suitable For | Wood, Plastic, Metal |
| Brand | DEWALT |
| Cutting Depth | 5 1/2 in |
| Type | Reciprocating Saw |
| Number of Batteries | 0 |
| Battery Capacity | 6 Ah |
| Blade Location | Centered |
| Motor Type | Brushless |
| Voltage | 20 V |
| Model | DCS386B |
| Cutting Angle | 45° |
| Cable Length | 3.3 ft |
| Item Weight | 7.7lbs. |
Check the listing for details. DEWALT DCS386B 20V MAX Brushless Cordless Reciprocating Saw FlexVolt Advantage. Color: Yellow, Condition: New. Listed at 189.99 USD. Take Advantage of More Power™ with the DEWALT® 20V MAX* brushless tools featuring FLEXVOLT ADVANTAGE™ tool technology. Designed to deliver fast cutting speed with a 1-1/8 in. stroke length, this saw has exceptional blade control and a variable-speed trigger that offers up to 3,000 spm. As a part of the expanding 20V MAX* lineup, this saw is compatible with all 20V MAX* batteries and chargers. Up To 50% More Power* - With FLEXVOLT® batteriesFast Cutting - 1-1/8 in. stroke length delivers a fast cutting speedEasy Blade Changes - Keyless lever-action blade clamp for quick and easy blade changes