| Battery Technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
|---|---|
| Number of Batteries | 0 |
| Battery Included | No |
| Set Includes | Blade |
| Country/Region of Manufacture | Mexico |
| Suitable For | Wood |
| UPC | 0885911671590 |
| Number of Items in Set | 1 |
| Blade Diameter | 6 1/2 in |
| Power Source | Battery |
| Blade Length | 2 in |
| Color | Multicolor |
| MPN | DCS565B |
| Item Length | 15.25 in |
| Brand | DEWALT |
| Cutting Depth | 2 1/8 in |
| Type | Circular Saw |
| Blade Location | Left |
| Item Height | 8.5 in |
| Motor Type | Brushless |
| Voltage | 20 V |
| Model | DCS565B |
| Cutting Angle | 50° |
| Item Width | 9.63 in |
| Item Weight | 6.3 lbs |
Check the listing for details. Dewalt DCS565B 20 Volt MAX 6-1/2" Brushless Cordless Circular Saw 20V XR. Color: Multicolor, Condition: Open box. Listed at 134.97 USD. DEWALT DCS565B 20V MAX BRUSHLESS CORDLESS CIRCULAR SAW. DEWALT DCS565B 20V CIRCULAR SAW. Includes Blade, Blade Wrench & Dust Chute.