| Battery Included | No |
|---|---|
| Max Cutting Depth | 83 mm (3.2 in) |
| MPN | DCS691N |
| Brand | DEWALT |
| Type | Concrete Saw |
| Blade Diameter / Inner Diameter | 230 mm (9 inch) / 22.2 mm (0.8 inch) |
| Cutting Depth | 83 mm (3.2 in) |
| No-Load RPM | 6,600 rpm |
| Weight (bare tool) | 5.7 kg |
| Product name | 60V Max Flexvolt Brushless Concrete Cutting Saw |
| Voltage | 60V Max |
| Model | DCS691N |
| Size (L x W) | 610 mm x 300 mm (24 x 11.8 in) |
Check the listing for details. Dewalt DCS691N 60V Max Flexvolt Brushless Concrete Cut Off Saw Bare Tool Only. Condition: New. Listed at 679.99 USD. The weight is 4.8kg. This tool is an excellent choice for contractors, construction workers, and professional remodelers who need to cut concrete, stone, rebar, or pavestones in places without easy access to power outlets.