| Number of Items in Set | 1 |
|---|---|
| Maximum Torque | 530 in-lbs |
| Power Source | Battery |
| MPN | DCD771C2, DCD709C2 |
| Charging Time | 1 hr |
| Number of Batteries | 1 |
| Item Height | 8.2 in |
| Motor Type | Brushless |
| Voltage | 20 V |
| Features | Lightweight, Heavy Duty, Auxiliary Handle, Compact |
| Cable Length | 4 ft |
| Battery Technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Speed | 0-1,600 rpm |
| Battery Included | Yes |
| Item Diameter | 1/2 in |
| Color | Yellow |
| Set Includes | Case, Battery Charger, Battery |
| Auxiliary Handle | No |
| Brand | DEWALT |
| Chuck Size | 1/2 in |
| Type | Drill Set |
| Battery Capacity | 2 Ah |
| Model | DCD771C2 |
| Chuck Type | Keyless |
| Power | 500 W |
| Item Weight | 2.5lbs. |
Check the listing for details. DEWALT DRILL DRIVER SET [CASE + 2 DRILLS + BATTERY + CHARGER]. Color: Yellow, Condition: Used. Listed at 53.00 USD. DEWALT DCD771C2R 20V MAX Li-Ion 1/2" Drill Driver [USED]. DeWalt DCD791 18V MAX XR Brushless 1/2" Cordless Drill Driver [USED].