| Brand | DEWALT |
|---|---|
| Type | Cross-Line Laser Level |
| Item Height | 4.2 in |
| Color | Multicolor |
| Model | DW088CG |
| Measuring Technology | Laser |
| Features | Self-leveling |
| MPN | DW088CG |
| Material | Mixture |
| Item Width | 8.6 in |
| Item Weight | 1 lbs |
| Country of Origin | China |
Check the listing for details. DEWALT DW088CG Self Leveling Green Cross Line Laser Level. Color: Multicolor, Condition: Open box, Made in China. Listed at 95.00 USD. The DW088CG Cross Line Laser is a green beam model of our existing DW088K laser. This unit has a great range that projects bright crossing horizontal and vertical lines. Ideal for various leveling and layout applications. Cross line Ideal for cabinet installation Ideal for drop ceiling Ideal for kitchen installation Ideal for re-modeling Ideal for tile work Ideal for ceiling bracket installation AA battery powered