| All returns accepted | ReturnsNotAccepted |
|---|---|
| Battery Included | No |
| Country/Region of Manufacture | United States |
| Number of Items in Set | 1 |
| Maximum Torque | 330 in-lbs |
| Power Source | Corded Electric |
| MPN | DW235G |
| Item Height | 3.500 |
| Battery Technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Color | Yellow |
| Auxiliary Handle | Yes |
| Brand | DEWALT |
| Chuck Size | 1/2 in |
| Battery Capacity | 1 Ah |
| Charging Time | 30 min |
| Number of Batteries | 1 |
| Voltage | 120 V |
| Motor Type | Brushed |
| Features | Lightweight |
| Cable Length | 4 ft |
| Speed | 1000 RPM |
| Type | Drill/Driver |
| Model | DW235G |
| Chuck Type | Keyed |
| Power | 720 W |
| Item Weight | 6lbs |
Check the listing for details. DEWALT DW235G 1/2" Variable Speed Corded Drill (TOOL ONLY) Tested. Color: Yellow, Condition: Used. Listed at 29.99 USD. Get the job done quickly and efficiently with this DEWALT DW235G 1/2" variable speed corded drill. With a maximum torque of 330 in-lbs and speed of 1000 RPM, this drill is perfect for any job. The lightweight and heavy-duty design, along with the auxiliary handle, make it easy to maneuver and handle. This drill is powered by a 120V lithium-ion battery and has a charging time of only 30 minutes. The 1/2" chuck size and keyed chuck type allow for easy bit changes. The drill also features a brushed motor type and 1 Ah battery capacity. The yellow color and 6lbs weight make it easy to spot and handle.