| Battery Included | No |
|---|---|
| Country of Origin | Mexico |
| UPC | 0028875023504 |
| Number of Items in Set | 1 |
| Maximum Torque | 330 in-lbs |
| Battery Technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Speed | 1000 RPM |
| Power Source | Corded Electric |
| Color | Yellow |
| MPN | DW235G |
| Auxiliary Handle | Yes |
| Charging Time | 30 min |
| Brand | DEWALT |
| Chuck Size | 1/2 in |
| Type | Drill/Driver |
| Battery Capacity | 1 Ah |
| Number of Batteries | 1 |
| Item Height | 3.500 |
| Voltage | 120 V |
| Motor Type | Brushed |
| Model | DW235G |
| Features | Lightweight, Heavy Duty, Auxiliary Handle |
| Cable Length | 4 ft |
| Chuck Type | Keyed |
| Power | 720 W |
| Item Weight | 6lbs |
Check the listing for details. DEWALT DW235G 1/2" Variable Speed Corded Drill - Yellow. Color: Yellow, Condition: New, Made in Mexico. Listed at 84.99 USD. Brand new, small tear in box. Everything is good.