| UPC | 0028875115056 |
|---|---|
| Number of Items in Set | 1 |
| Battery Technology | N |
| Speed | 3000 RPM |
| Power Source | Corded Electric |
| Color | Yellow |
| MPN | DW505, DW505R |
| Auxiliary Handle | Yes |
| Brand | DEWALT |
| Chuck Size | 1 1/2 in |
| Type | Hammer Drill |
| Voltage | 120 V |
| Model | DW505 |
| Features | Heavy Duty |
| Chuck Type | Keyed |
| Power | 650 W |
Check the listing for details. DeWalt DW505 1/2” VSR Hammer Drill – Tested Working. Color: Yellow, Condition: Used. Listed at 24.99 USD. DeWalt DW505 1/2" VSR Hammer Drill. Used and shows normal signs of wear. Tested, in working condition. The cord needs is frayed but no bare wires showing. Will need replaced. Please view all pictures carefully for best description.