| Number of Items in Set | 1 |
|---|---|
| Battery Included | No |
| UPC | 0028877320892 |
| Speed | 2700 RPM |
| Power Source | Corded Electric |
| Color | Yellow, Black |
| MPN | DW511 |
| Item Length | 11.5 in |
| Auxiliary Handle | Yes |
| Brand | DEWALT |
| Chuck Size | 1/2 in |
| Type | Hammer Drill |
| Voltage | 120 V |
| Motor Type | Brushed |
| Model | DEWALT DW511 |
| Features | Lightweight, Heavy Duty |
| Chuck Type | Keyed |
| Item Weight | 4.3 lbs |
Check the listing for details. DEWALT DW511 1/2" VSR Single Speed Corded Hammerdrill. Color: Yellow, Black, Condition: Used. Listed at 37.49 USD. Includes: 1/2 in. 0-600 RPM variable speed reversing drill with keyless chuck and 360° side handle. Triple gear reduction provides increased torque and reduces gear stress. Helical-cut steel, heat-treated gears for long life and added durability.