| Number of Items in Set | 1 |
|---|---|
| Speed | 3000 RPM |
| Battery Included | No |
| Power Source | Corded Electric |
| Color | Yellow |
| MPN | DW511 |
| Item Length | 11.5 in |
| Auxiliary Handle | Yes |
| Brand | DEWALT |
| Chuck Size | 1/2 in |
| Type | Hammer Drill |
| Number of Batteries | 0 |
| Battery Capacity | 0 |
| Manufacturer Warranty | None |
| Voltage | 120 V |
| Motor Type | Brushed |
| Model | DEWALT DW511 |
| Features | Lightweight, Heavy Duty |
| Chuck Type | Keyed |
| Item Weight | 4.3 lbs |
| Power | 120 |
Check the listing for details. Dewalt DW511 8.5 Amp Corded Variable Speed 1/2" Hammer Drill with Key Works. Color: Yellow, Condition: Used. Listed at 58.00 USD.