| Speed | 0-46,000 BPM, 0-2,700 RPM |
|---|---|
| Power Source | Corded Electric |
| Battery Included | No |
| Color | Yellow, Black |
| MPN | DW511 |
| Set Includes | Drill Chuck Key |
| Auxiliary Handle | Yes |
| Brand | DEWALT |
| Chuck Size | 1/2 in |
| Type | part shown only |
| Voltage | 120 V |
| Model | DW511 |
| Features | Auxiliary Handle |
| Chuck Type | Keyed |
| Power | 6.7 A |
Check the listing for details. DEWALT DW511 Hammer Drill - Head Piece ONLY - SEE PART. Color: Yellow, Black, Condition: For parts or not working. Listed at 25.00 USD. This listing is for the part shown only. Was removed from the drill exactly as shown with the 3 screws that are Included. Buy as a needed replacement part. Works just fine. Shows light wear from use. You will recieve the exact item pictured only Free usps