| Number of Items in Set | 1 |
|---|---|
| Battery Technology | Nickel-Cadmium (NiCd) |
| Power Source | Battery |
| Battery Included | No |
| Color | Multicolor |
| Blade Strength | High |
| MPN | DW938 |
| Item Length | 18.4in. |
| Suitable For | Metal, Plastic, Wood |
| Brand | DEWALT |
| Cutting Depth | 2 in |
| Type | Reciprocating Saw |
| Blade Location | Centered |
| Item Height | 1 1/2 in |
| Motor Type | Brushless |
| Voltage | 18 V |
| Model | DW938 |
| Cutting Angle | 90° |
| Cable Length | Cordless |
| Item Width | 4.7in. |
| Item Weight | 4.7lbs. |
Check the listing for details. Dewalt DW938 18V Cordless Reciprocating Saw - Tool Only. Color: Multicolor, Condition: Used. Listed at 34.65 USD. The sawzall is in good used shape and shows some scratches and blemishes and blemishes due to wear and tear. Please look over all the pictures prior to purchasing as the item in the pictures is what you be receiving.