| Number of Items in Set | 1 |
|---|---|
| Speed | 1400 RPM |
| Battery Included | No |
| Power Source | Battery |
| Set Includes | Tool Only |
| MPN | DW972 |
| Auxiliary Handle | No |
| Brand | DEWALT |
| Chuck Size | 1/2 in |
| Type | Drill/Driver |
| Number of Batteries | 0 |
| Voltage | 12 V |
| Motor Type | Brushless |
| Model | DW972 |
| Features | Compact, Lightweight |
| Chuck Type | Keyless |
| Power | 350 W |
Check the listing for details. DeWalt DW972 1/2" VSR Cordless Drill/Driver – Adjustable Clutch – Tool Only. Condition: Used. Listed at 16.14 USD. Model: DW972. Features: Variable Speed Reversible (VSR), Adjustable Clutch. Power: 12V (battery not included). Drive: 1/2".