| Country of Origin | India |
|---|---|
| Maximum Capacity in Wood | 25 mm |
| Maximum Torque | 7.9 mm |
| Battery Technology | NA |
| Speed | 2800 RPM |
| Maximum Capacity in Steel | 10 mm |
| Power Source | Corded Electric |
| Battery Included | No |
| Color | Black, Yellow |
| Switch Type | Trigger Switch |
| No Load Speed | 2800 RPM |
| Charging Time | Na |
| Brand | Unbranded |
| Chuck Size | 10 mm |
| Type | Rotary Drill |
| Number of Batteries | NA |
| Battery Capacity | NA |
| Voltage | 220 V |
| Model | DWD014 |
| Chuck Type | Keyed |
| Power | 550 W |
Check the listing for details. DEWALT DWD014 10mm Rotary Drill Machine 550W. Color: Black, Yellow, Condition: New, Made in India. Listed at 161.42 USD. The Rotary Drill is designed to perform variable speed reversible drill function. It is very low on power consumption and can be easily maintained with no compromise in its performance. The ergonomic design of this device makes it portable and light in weight. Additionally, the 10mm chuck capacity helps in tightening and loosening drill bits of any size. The forward and reverse selector button ensures control to suit different hole sizes in different materials. Automotive components and parts are fabricated with high precision engineering works at Motoscape, a well-known name in the automobile industry since 1969. We are a leading manufacturer, exporter and supplier of all types of Scooters Parts, Two-Wheeler Parts, Gear Parts, Cables & Controls, Clutch Spares, Engine Spares, Carburettor.