| Action | Rotary/Circular |
|---|---|
| Battery Included | No |
| Power | 501-1000 W |
| UPC | 0885911278799 |
| Battery Technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Power Source | Corded Electric |
| Color | Yellow |
| MPN | DWE4011 |
| Item Length | 4.6 in |
| Brand | DEWALT |
| Type | Angle Grinder |
| Item Height | 6.1 in |
| Voltage | 18 V |
| Disc Diameter | 4-1/2" |
| Model | DWE4011 |
| Item Width | 15.4 inn |
| Item Weight | 5.6 lbs |
Check the listing for details. DEWALT DWE4011 18V Angle Grinder. Color: Yellow, Condition: New. Listed at 82.80 USD. Grinder Type. 2-position side handle; Depressed center wheel; One-Touch™ Guard; Wrench,Accessories Included,Grinding Wheel,Overload protection, one-touch guard. Assembled Weight (lbs). Net Tool Weight (lbs).