| Country of Origin | United States |
|---|---|
| Blade Material | Metal |
| Number of Pieces | 1 |
| Tools Product Type | Hand Tool |
| Color | Yellow |
| MPN | DWHT10038 |
| Individual/Set | Individual |
| Item Length | 8.3 in |
| Brand | Branded |
| Hand Tool Type | Knife |
| Type | Utility Knife |
| Knife Type | Utility Knife |
| Lock Type | Spring Lock |
| Replacement Blade Type | Utility Knife Blades |
| Blade Edge Type | Straight Edge |
| Model | DWHT10038 |
| Features | Lockable Blade,Removable Blade,Retractable Blade |
| Handle Material | Metal |
| Item Width | 3 in |
| Item Weight | 0.315 lb |
| Blade Width | 0.625 |
| UPC | 076174100372 |
Check the listing for details. DeWalt DWHT10038 18mm Single Blade Snap-Off Knife. Color: Yellow, Condition: New, Made in United States. Listed at 12.44 USD. Model DWHT10038. Knife Type Utility Knife. Well-built utility knife with ribbed grip for comfortable handling. Integrated blade snapper for easy and safe blade changes. Blade Type Utility Knife Blades.