| UPC | 885911690768 |
|---|---|
| Battery Included | See description |
| Battery Amp Hours | No Battery |
| Battery Power Type | Lithium Ion |
| Battery Size | Lithium Ion |
| Battery Voltage (V) | 60V |
| Battery/Charger | Tool Only |
| Charger Included | Charger Not Included |
| Color Family | Yellow |
| Cordless Tool Type | Reciprocating Saw |
| Cordless/Corded | Cordless |
| Cuts Through | Metal,Nylon,Plastic,Wood |
| Included | Tool Only |
| Length of Stroke (in.) | 1.125 in |
| Number of Total Batteries Included | 0 |
| Power Tool Features | Keyless Blade Change,Variable Speed |
| Product Weight (lb.) | 8.642 lb |
| Strokes per Minute | 3000 |
| Tools Product Type | Power Tool |
| Product Depth (in.) | 19.016 in |
| Product Height (in.) | 4.213 in |
| Product Width (in.) | 7.087 in |
| Number of Items in Set | 1 |
| Battery Technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Power Source | Battery |
| Color | Yellow |
| Blade Strength | Medium |
| MPN | DCS389B |
| Suitable For | Wood, Plastic, Metal |
| Brand | DEWALT |
| Cutting Depth | 5 1/2 in |
| Type | Reciprocating Saw |
| Number of Batteries | 1 |
| Blade Location | Centered |
| Motor Type | Brushless |
| Voltage | 60 V |
| Model | DCS389B |
| Cutting Angle | 90° |
Check the listing for details. DEWALT FLEXVOLT 60V MAX Cordless Brushless Reciprocating Saw (Tool Only). Color: Yellow, Condition: Used. Listed at 159.95 USD. Our most powerful tools just got better with the 60-Volt MAX reciprocating saw. It provides up to 19% more power than the DCS388 60-Volt MAX reciprocating saw with 1874 unit watts out. Pivoting shoe provides leverage for different applications.