| All returns accepted | ReturnsNotAccepted |
|---|---|
| Blade Diameter | 7 1/4 in |
| Number of Items in Set | 1 |
| Power Source | Battery/Cordless |
| Blade Length | n/a |
| Blade Strength | High |
| MPN | DCS573 |
| Item Length | 16 |
| Suitable For | Wood |
| Number of Batteries | PART ON PICTURE ONLY |
| Item Height | 10 |
| Motor Type | Brushless |
| Voltage | 20 V |
| Height | 10 |
| Width | 9 |
| Item Width | 9 |
| Battery Technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Battery Included | No |
| Color | Yellow |
| Set Includes | PART ON PICTURE ONLY |
| Brand | DEWALT |
| Cutting Depth | 2-9/16 in |
| Type | Circular Handsaw |
| Battery Capacity | 10.0 AH |
| Length | 16 |
| Blade Location | Right |
| Model | DCS570 DCS573 DCS574 |
Check the listing for details. DeWALT HOUSING FOR DCS573 Flexvolt 20V-60V 7-1/4 Circular Saw. Color: Yellow, Width: 9, Condition: Used. Listed at 34.99 USD. DeWALT HOUSING FOR DCS573 Flexvolt 20V-60V 7-1/4 Circular Saw PLEASE SEE ALL PICTURES USED has some scratches or rust cause by PREVIOUS USE please look at all pictures Shipping *We offer FREE shipping in this listing *We ship within Two business days of payment, usually sooner. *We use a selection of shipping services such as UPS, FedEx, USPS etc. *We only ship to the lower 48 states, no APO/FPO or INTERNATIONAL addresses or PO Boxes allowed. *Local pickups and combined shipping options are not provided at this listing. Return *return not accepted on this listing *THIS PIECE MAY HAVE SOME PAINT MARKS OR INSERT NUMBERS THAT IDENTIFY IT, THEY WILL BE CHECKED IN CASE OF RETURNS IF THE MARKS DO NOT MATCH ON THE RETURNED PARTS IT WILL AFFECT YOUR REFUND