| Number of Items in Set | Six |
|---|---|
| Tools Product Type | Power Tool |
| UPC | 885911504454 |
| MPN | DWAFBEXTRACT5 |
| Product Depth (in.) | 3.875 in |
| Item Length | Approximately 2.75 in. |
| Suitable For | Drill or Impact Driver Rated |
| Unit Type | Unit |
| Manufacturer Warranty | See DeWALT |
| Item Height | Package: 6.5 inch |
| Unit Quantity | One 6pc Set |
| Item Width | Package: 4 inch |
| Product Width (in.) | 1 in |
| Color | Black |
| Item Diameter | 3/8 in |
| Material | Impact-rated Steel |
| Brand | DEWALT |
| Hand Tool Type | Extractor |
| Type | BOLT EXTRACTOR KIT |
| Model | DWAFBEXTRACT5 |
| Product Height (in.) | 6.75 in |
| Package Quantity | 1 |
| Minimum contact size (in.) | .25 |
| Maximum contact size (in.) | .5 |
| Application | Bolt Extractor Set |
| Handle Material | No Handle |
| Item Weight | 6.7 oz |
| Country of Origin | United States |
Check the listing for details. DeWALT MAXFIT ULTRA Extractor Set, Model # DWAFBEXTRACT5 (5-Piece + Adapter). Color: Black, Condition: New, Made in United States. Listed at 18.70 USD. The DeWALT MAXFIT ULTRA Extractor Set is a 6-piece bolt extractor kit suitable for use with a drill or impact driver.