| Maximum Torque | 1700 in-lbs |
|---|---|
| Number of Items in Set | 1 |
| Battery Technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Speed | 2800 RPM |
| Power Source | Battery |
| Battery Included | No |
| Color | Yellow |
| MPN | DCF809, DCF809B |
| Set Includes | PART ON PICTURE ONLY |
| Auxiliary Handle | No |
| Charging Time | 30 min |
| Brand | DEWALT |
| Chuck Size | 1/4 in |
| Type | Impact Driver |
| Number of Batteries | PART ON PICTURE ONLY |
| Battery Capacity | 8.0 Ah |
| Motor Type | Brushless |
| Voltage | 20 V |
| Model | dcf809 |
| Chuck Type | Keyless |
| Power | 460 W |
Check the listing for details. DEWALT Mechanism FOR DCF809 20V Brushless Impact Driver N611705. Color: Yellow, Condition: Used. Listed at 27.99 USD.