| All returns accepted | ReturnsNotAccepted |
|---|---|
| Number of Items in Set | 1 |
| Blade Diameter | 6 1/2 in |
| Power Source | Battery |
| Battery Included | No |
| Blade Length | 2 in |
| Color | Multicolor |
| MPN | DCS565B |
| Set Includes | PART ON PICTURE ONLY |
| Item Length | 15.25 in |
| Suitable For | Metal |
| Brand | DEWALT |
| Cutting Depth | 2 1/8 in |
| Type | Circular Saw |
| Number of Batteries | PART ON PICTURE ONLY |
| Battery Capacity | 6 Ah |
| Blade Location | Left |
| Item Height | 8.5 in |
| Motor Type | Brushless |
| Voltage | 20 V |
| Model | DCS565 |
| Cutting Angle | 50° |
| Item Width | 9.63 in |
| Item Weight | 6.3 lbs |
Check the listing for details. DEWALT SPINDLE ASSEMBLY FOR DCS565 20V Brushless 6-1/2" Circular Saw. Color: Multicolor, Condition: Used. Listed at 21.99 USD. DEWALT SPINDLE ASSEMBLY FOR DCS565 20V Brushless 6-1/2" Circular Saw PLEASE SEE ALL PICTURES has some scratches or rust cause by PREVIOUS USED please look at all pictures Shipping *We offer FREE shipping in this listing *We ship within Two business days of payment, usually sooner. *We use a selection of shipping services such as UPS, FedEx, USPS etc. *We only ship to the lower 48 states, no APO/FPO or INTERNATIONAL addresses or PO Boxes allowed. *Local pickups and combined shipping options are not provided at this listing. Return *return not accepted on this listing *THIS PIECE MAY HAVE SOME PAINT MARKS OR INSERT NUMBERS THAT IDENTIFY IT, THEY WILL BE CHECKED IN CASE OF RETURNS IF THE MARKS DO NOT MATCH ON THE RETURNED PARTS IT WILL AFFECT YOUR REFUND