| Has Adjustable Length | Yes |
|---|---|
| Item Package Quantity | 1 |
| Recommended Uses For Product | Metal Detection |
| Size | One Size |
| Part Number | Dw0100 |
| Style | Classic |
| Pattern | Solid |
| Battery Weight | 0.5 |
| Model Number | Dw0100 |
| Batteries Required? | Yes |
| Batteries Included? | Yes |
| Model Name | Dw0100 |
| Item Shape | Rectangular |
| Power Source Type | Battery Powered |
| Unit Count | 1.0 |
| EAN | 0885911555708 |
| ISBN | 0885911555708 |
| Package Dimensions LxWxH | 8.46x5.35x1.22 Inches |
| Weight | 0.35 Pounds |
| UPC | 0885911555708 |
| Brand | DEWALT |
| Type | Stud Finder |
| Item Height | 9 in |
| Color | Multicolor |
| Model | DW0100 |
| Measuring Technology | Laser |
| MPN | DW0100 |
| Features | Portable, Battery Included, Automatic Calibration, LED Indicator, Compact |
| Material | Plastic |
| Item Length | 5.88 in |
| Item Width | 1.3 in |
| Item Weight | 5.92 lb |
Check the listing for details. DEWALT Stud Finder, 3/4”, Locate Framing Studs Efficiently with LED Arrows, I.... Color: Multicolor, Condition: New. Listed at 29.11 USD. Directional LED arrows for visual guidance to stud location. The stud sensor is not designed to locate non-ferrous or plastic objects, such as pipes. Center-find technology to easily find the center of the stud.