| Audio alert | Yes |
|---|---|
| Batteries Included | Yes |
| Battery Type Required | AAA |
| Detects metal | Yes |
| Detects voltage | Yes |
| Digital Display | No |
| Features | No Additional Features |
| Hand Tool Type | Stud Sensor |
| Laser level included | No |
| Maximum wall thickness (in) | .75 |
| Number of Batteries Required | 2 |
| Reconditioned | No |
| Returnable | 90-Day |
| Tools Product Type | Hand Tool |
| Manufacturer Warranty | 3 Year Limited Warranty1 Year Free Service Contract90 Day Money B |
| Product Depth (in) | 5.875 in |
| Product Height (in) | 9 in |
| Product Width (in) | 1.3 in |
| UPC | 7445018342354 |
Check the listing for details. DEWALT Stud Finder, 3/4”, Locate Framing Studs Efficiently with LED Arrows, Idea. Condition: New. Listed at 23.00 USD. Directional LED arrows for visual guidance to stud location. Audible alert for clear notification of stud location. Center marking channel for added convenience.