| Type | Construction Jack |
|---|---|
| Brand | DEWALT |
| Model | DWHT83550 |
| MPN | DWHT83550 |
| UPC | 076174835502 |
| Voltage | See description |
| Clamp Type | Construction |
| Clamping Strength (lb.) | 340 |
| Hand Tool Type | Clamp |
| Individual/Set | Individual |
| Material | Multi-Surface |
| Maximum Opening (in.) | 8.75 in |
| Pack Size | 1 |
| Tools Product Type | Hand Tool |
| Jaw Width (in.) | 8.75 in |
| Throat Depth (in.) | 8.75 in |
Check the listing for details. DEWALT Toughseries Construction Jack Set (1-Piece). Condition: Used. Listed at 89.95 USD. Work smart and let the DEWALT TOUGHSERIES Construction Jack do the heavy lifting for you. Lift, level, and lighten the load with the DEWALT TOUGHSERIES Construction Jack that is equipped with a handle for step-to-lift operation or squeeze-to-lift operation.