| Number of Items in Set | 1 |
|---|---|
| Maximum Torque | 0 In lbs |
| Speed | 1250 RPM |
| Battery Technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Battery Included | No |
| Power Source | Battery |
| Color | Yellow & Black |
| Set Includes | Tool Only |
| Item Length | 5.5in |
| Auxiliary Handle | No |
| Brand | DEWALT |
| Chuck Size | 7/16 in |
| Type | Right Angle Drill |
| Number of Batteries | 0 |
| Voltage | 20 V |
| Motor Type | Brushless |
| Item Height | 8.7in |
| Model | DCD443B |
| Features | Compact |
| Chuck Type | Keyless |
| Country of Origin | China |
| Item Width | 18.5in |
Check the listing for details. DeWalt XR Power Detect 7/16” Quick Change Compact Stud & Joist Drill Bare Tool. Color: Yellow & Black, Condition: New, Made in China. Listed at 249.99 USD. Stay productive on the jobsite with the 20V MAX Brushless 7/16 in. hex quick change chuck. -PRODUCTIVITY: Can drill up to 495 holes with a 7/8 in. -CONVENIENCE AND CAPACITY: Cut up to a 4 in. holes and 2-9/16 in.