| Plug Type | United States |
|---|---|
| Color | Black |
| Input Voltage | 125V |
| Material | PVC |
| Maximum Input Current | 13A |
| Brand | Dewenwils |
| Unit Type | Unit |
| Manufacturer Warranty | 1 Year |
| Number of Outlets | 3 |
| Recommended Environment | Indoor |
| Features | 360° Rotating Plug, Space-Saving Flat Plug, Ultra-Thin Cord, 3-Outlet Extension, Certified Safety & Reliable Performance |
| Cable Length | 15FT |
| Maximum Compatible Appliance Wattage | 1625W |
| Unit Quantity | 1 |
Check the listing for details. DEWENWILS 360° Rotating Plug Extension Cord 15FT, Flat Design, 3 Outlets. Color: Black, Condition: New. Listed at 19.99 USD. DEWENWILS 15FT Flat Plug Extension Cord, 360° Rotating Plug, 3 Prong Ultra Thin Power Strip, 13A/125V/1625W, 16 Awg Grounded Flat Power Cable for Indoor Narrow Space, SPT-3, ETL Listed, Black. [Ultra-Thin Cord] With a thin 0.19" profile, this 15ft extension cord can be hidden under carpets, run along walls and crevices, and even passed under doors, preventing tripping hazards and maintaining a tidy, organized space in living rooms, bedrooms, and offices.