| Plug Type | See description for details |
|---|---|
| Number of Switches | 1 |
| Plate Design | Single Outlet |
| Switch Style | Remote |
| Suitable For | Wall |
| Port Type | Light Switch |
| Current Type | AC |
| Control Style | Switch, Remote Control |
| Manufacturer Warranty | 1 year |
| Number in Pack | 1 Switches and 1 Receiver |
| Voltage | 120 V |
| Number of Outlets | 1 |
| Features | Wireless, Remote Control |
| Box Shape | Rectangular |
| Room | Garage, Teen's Bedroom, Bathroom, Basement, Bedroom, Living Room, Lounge, Kid's Bedroom, Kid's Room, Hallway, Dining Room |
| Finish | White |
| Mounting Style | Wall |
| Maximum Amperage | 10 A |
| Color | White |
| Current Rating | 1-5 A |
| Material | Plastic |
| Brand | Dewenwils |
| Operation Method | Outlet |
| Type | ON-OFF |
| Country/Region of Manufacture | China |
| Resistance Properties | Any Room |
| Application | Electronics, Outlet, Fan Control, Light Control |
Check the listing for details. DEWENWILS Remote Control Outlet Wireless Wall Mounted Light Switch,No Wiring. Color: White, Condition: New. Listed at 13.99 USD. 【 Detachable Wall Mounted Switch 】No in-wall wiring needed; mounting bracket provided; simple installation; white wall mountable switch fits any room décor easily; detachable remote provides more flexibility.