| Interruption Type | Switch |
|---|---|
| Plug Type | 3-Pin XLR |
| Included Components | Batteries |
| Wattage | 1875W |
| Switch Style | Push Button/Retractive |
| Suitable For | Wall |
| Port Type | Light Switch |
| Current Type | AC |
| Control Style | Remote Control |
| Outlet Style | Double |
| Manufacturer Warranty | 1 year |
| Voltage | 125VAC 60Hz |
| Style | Modern |
| Features | Heavy Duty, Indicator Light, Remote Control, Wireless |
| Box Shape | Rectangular |
| Room | Any Room |
| Mounting Style | Wall |
| Color | White |
| Current Rating | 11-15 A |
| Material | PC |
| Certification | ETL Listed |
| Brand | DEWENWILS |
| Operation Method | Remote Control |
| Type | On/Off Wall Switch |
| Recommended Environment | Indoor |
| Application | Fan Control, Light Control |
| Country of Origin | China |
Check the listing for details. DEWENWILS RF Remote Control Outlet,100FT Range Through Walls 2 Outlet,ETL Listed. Color: White, Condition: New, Made in China. Listed at 21.99 USD.