| Plug Type | See description for details |
|---|---|
| Number of Switches | 2 |
| MPN | HRLS21C |
| Switch Style | Remote |
| Suitable For | Wall |
| Port Type | Light Switch |
| Current Type | AC/DC |
| Control Style | Remote Control, Switch |
| Outlet Style | Single |
| Voltage | 120 V |
| Style | Modern |
| Number of Outlets | 1 |
| Features | Remote Control, Wireless |
| Finish | White |
| Room | Basement, Bathroom, Bedroom, Dining Room, Garage, Hallway, Kid's Bedroom, Kid's Room, Living Room, Lounge, Teen's Bedroom |
| Mounting Style | Wall |
| Maximum Amperage | 10 A |
| Color | White |
| Current Rating | 1-5 A |
| Material | Polycarbonate |
| Certification | FCC, ETL |
| Brand | Dewenwils |
| Operation Method | Outlet |
| Type | On/Off Wall Switch |
| Model | HRLS21C |
| Recommended Environment | Indoor |
| Resistance Properties | Any Room |
| Country/Region of Manufacture | China |
| Application | Fan Control, Light Control |
| UPC | 0742377811932 |
Check the listing for details. DEWENWILS Wireless Remote Wall Switch and Outlet,100ft RF Range, ETL Listed. Color: White, Condition: New. Listed at 16.99 USD. 【 100 ft RF range 】 Strong RF signal works through walls and doors without any interference; does not require line of sight while using; up to 100ft range in open areas; ETL certified and FCC approved.