| Restocking Fee | No |
|---|---|
| Return shipping will be paid by | Buyer |
| All returns accepted | Returns Accepted |
| Item must be returned within | 30 Days |
| Refund will be given as | Money back or replacement (buyer's choice) |
| Compatible Brand | dexen |
| Color | Black |
| MPN | GM 8K1-50 |
| Material | Metal |
| Item Depth | 3 in |
| Fuel Type | Gas |
| Brand | DEXEN INDUSTRIES |
| Type | control module |
| Unit Type | Unit |
| Number in Pack | 1 |
| Item Height | 2 in |
| Model | 2166-338 |
| Country/Region of Manufacture | Taiwan |
| Unit Quantity | 1 |
| Item Width | 3 in |
| Item Weight | 10oz |
Check the listing for details. DEXEN IPI Control Module (LP / NG), GM 8K1-50 Same Day Shipping. Color: Black, Condition: New. Listed at 149.99 USD. DEXEN CONTROL MODULE GM 8K1-50 FOR DIRECT VENT FIREPLACESDexen Industries Control Module GM-8K1-50 is a replacement IPI control module only and does not work with DSI, HSI or standing pilot units.This module was unit on many HHT Gas fireplaces including the following model and is an OEM HHT replacement part.Quadra-Fire Gas Fireplaces:QFI30 , QFI30-C , QFI30FB , QFI30FB-C , QFI35 , QFI35-C , QFI35FB , QFI35FB-CHeatilator Gas Fireplaces:BV4236DBI , BV4842DBICARODG36I , CARODG36ILCARODG42I , CARODG42ILCD4236IR-C , CD4236ILR-C , CD4236IR-D , CD4236ILR-D , CD4842IR-C , CD4842ILR-C , CD4842IR-D , CD4842ILR-DCNXT4236IT-C , CNXT4236IH-C , CNXT4236IT-D , CNXT4236IH-D , CNXT4842IT-C , CNXT4842IH-C , CNXT4842IT-D , CNXT4842IH-DCRAVE4836 , CRAVE4836ST , CRAVE6048, CRAVE6048ST , CRAVE7260 , CRAVE7260ST , CRAVE8472 , CRAVE8472STHEIR36T , HEIR36H , HEIR42T , HEIR42H , HEIR50T , HEIR50HION-H7 , ION-S7 , ION-V7NEVO3630i , NEVO4236iNNXT3933I , NNXT3933IL , NNXT3933IF, NNXT3933ILF, NNXT4236I , NNXT4236IL , NNXT4236IF , NNXT4236ILFHeat N Glo Gas Fireplaces:6000CBV-IPI , 6000C-IPI , 6000C-IPILP , 6000CL-IPI-T , 6000CL-IPI-S , 6000CLX-IPI-S , 6000CLX-IPI-T8000CBV-IPI , 8000C-IPI , 8000C-IPILP , 8000CL-IPI-T , 8000CL-IPI-S , 8000CLX-IPI-S , 8000CLX-IPI-TBV4236DBI , BV4842DBICARODG36I , CARODG36IL , CARODG36I-B , CARODG42I , CARODG42IL , CARODG42I-BCOSMO-I30 , COSMO-I30-C , COSMO-I35 , COSMO-I35-CESCAPE-I30-C , ESCAPE-I30-F , ESCAPE-I30FB , ESCAPE-I35-C , ESCAPE-I35-F , ESCAPE-I35FBGRAND-I35 , GRAND-I35-CLUX36 , LUX42MEZZO 36 , MEZZO 36ST , MEZZO 48 , MEZZO 48ST , MEZZO 60 , MEZZO 60ST , MEZZO72 , MEZZO72ST , REVO-H31 , REVO-S21 , REVO-V12SUPREME-I30 , SUPREME-I30-CTRUE-36S, TRUE-36H , TRUE-36C , TRUE-42S , TRUE-42H , TRUE-42C , TRUE-50S , TRUE-50H , TRUE-50CHeat N Glow part # 2166-347, 2166347Replaces old part number 2166-307 , 2166307Control Module used on the following brands of fireplaces:Heat & Glo , Heatilator , Quadrafire , Harmon , Vermont Castings , Majestic , DutchWest , Monessen , Simplifyre and others.OEM Names and Numbers used for reference onlySame Day Shipping by 2PM CST