| UPC | 0026529220200 |
|---|---|
| Timer Control | Corrosion Resistant |
| Power Source | Battery |
| Color | Multicolor |
| MPN | 2202 |
| Material | Metal, Copper, Steel |
| Item Depth | 9.25 in |
| Smart Home Compatibility | Ring |
| Power Phase | Single |
| Brand | Dial Manufacturing |
| Tonnage | 2 |
| Type | Motor |
| Number of Zones | 1 |
| Energy Efficiency Ratio (EER) | 15 |
| Item Height | 7 in |
| Voltage | 115 V |
| Model | 2202 |
| Features | It Protects Against Overheating, Indoor/Outdoor |
| Finish | Metallic |
| Smart Home Protocol | Bluetooth/Bluetooth Low Energy (BLE) |
| Item Width | 7.5 in |
| Operating Sound Rating | Furnace UV Lights |
| Power | 0.33 hp |
Check the listing for details. Dial Black Metal Evaporative Cooler Motor 2202. Color: Multicolor, Condition: New. Listed at 117.99 USD. High-efficiency residential replacement motor. Superior starting switch features. Brand Name: Dial Color: Black Material: Metal Product Type: Evaporative Cooler Motor Packaging Type: Boxed Horse Power: 1/3 HP Number of Speeds: 2 speed Shaft Diameter: 1/2 in. Voltage: 115 V Amp Rating: 6.3 amp .