| Indicator Type | Dial Indicator |
|---|---|
| Material | Metal |
| Parcel size | 26.67*22.86*6.35cm |
| precision | 0.01mm |
| Weight | 1.941kg |
| Brand | Unbranded |
| Features | High Quality Steel,High Speed |
| Features 1 | High Hardness,Long Life |
| Measuring range | 0-10.0mm |
| Dial diameter | (Approx.) 60mm |
| Dial length | (Approx.) 100mm |
Check the listing for details. Dial Indicator with Magnetic Base 0.001"Precision Gauge Test Indicator Point Set. Condition: New. Listed at 39.68 USD. Dial Indicator with Magnetic Base 1. 0-1" .001" dial indicator, Magnetic Base & Point Precision Inspection Set Complete with hard plastic case with 2" dial face and lug back.adjustable Long Arm 2.Fit for: 1)Applicable to various comparative measurements in the workshop and inspection room. 2)Permanent magnet operation with ON/OFF control. 3)Heavy-duty magnetic base for holding the stand firmly. 4)Fine-tuning the cross arm for multi-angle adjustment. 5)It can also be used with machine tools, equipment and other measuring equipment.