| Brand | Unbranded |
|---|---|
| Type | Dial Test Indicator |
| Color | Silver, Red, Black |
| Material | Aluminum Alloy, Stainless Steel |
| Style | Industrial |
| Feature | Flexible arm |
| Item Length | 12.6 in |
| Item Width | 9.06 in |
| Item Height | 5.52 in |
| Item Weight | 4.41 lb |
| measurement range | 0-1 inch |
| type of bases | Universal Dial Indicator Stand |
Check the listing for details. Dial Test Indicator .001" Accuracy with Magnetic Base - 0-1" Range Gauge. Color: Silver, Red, Black, Condition: New. Listed at 54.89 USD. Achieve precise results with this easy-to-use dial test indicator. Features a stable base and clear scale, ideal for machining, repairs, or lab checks. Designed for frequent use in industrial conditions requiring consistent precision.