| Brand | Diamond Audio |
|---|---|
| MPN | Diamond Audio HXM800.1D |
| Type | Amplifier |
| Model | HXM800.1D |
| RMS Power | 800W, 550W, 350W |
| Features | Anodized Aluminum Heat Sink, Bass Remote Control, Fully Variable Crossovers & Phase Control, Output Clip Indicators |
| Color | Gray |
| Number of Channels | Mono |
| Impedance | 1 Ohm, 2 Ohm, 4 Ohm |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Frequency Response | 10Hz - 350Hz |
| Signal to Noise Ratio | 98.9 dB |
| THD % | 0.05% |
| Class Type | Class D |
| UPC | 847169024207 |
Check the listing for details. Diamond Audio HXM800.1D Full Range Amplifier Monoblock Class D 800W RMS Power. Color: Gray, Condition: New. Listed at 479.99 USD. The Diamond Audio HXM800.1D Monoblock Amplifier is a rugged, high-efficiency Class D amplifier engineered for motorcycles, UTVs, marine, and powersport applications. The HXM800.1D is built for enthusiasts who need consistent power and premium audio in challenging outdoor conditions.