| Please Note | Delivery from the nearest warehouse in USA |
|---|---|
| Brand | Unbranded |
| Material | Diamond, Steel, Iron |
| Color | Blue |
| Style | Modern |
| Thread | 5/8"-11 |
| Bit Diameter | 102mm/4.02in |
| Bit Head Height | 10mm/0.39in |
| Maximum Drilling Depth | 60-70 mm/2.36-2.76in |
| Product Total Length | 100mm/3.94in |
| Package Size | 12*12*12cm/4.72*4.72*4.72in |
| Gross Weight | 0.75kg/1.65lbs |
| Net Weight | 0.7kg/1.54lbs |
Check the listing for details. Diamond Core Drill, Drilling Bit, 5/8-11 Thread Diamond Drilling Bit Blue NEW. Color: Blue, Condition: New. Listed at 46.86 USD. This drill bit is crafted from premium materials, rendering it sturdy and long-lasting. The sharp diamond drill bit and drill pipe with chip removal design make this tool have excellent drilling performance to improve drilling efficiency on concrete, granite, and other hard materials.