| Type | Vertical Stand Type |
|---|---|
| Brand | Unbranded |
| No-Load Power | 1500W |
| Stroke | 19.7 in/500 mm |
| Brick Drilling Capacity | 0.8-10 in/20-254 mm |
| Concrete Drilling Capacity | 0.8-10 in/20-254 mm |
| Output Shaft Size | UNC1 1/4-7 External Thread |
| Max Load Power | 2500W |
| Net Weight (Machine Only) | 50.7 lbs/23 kg (With Stand) |
| Net Weight (Including Accessories) | 156.1 lbs/70.8 kg |
| Included Drill Bits | 10 Pieces |
| Max Drill Bit Diameter | Φ10.2 in/260 mm (No Interference with Stand) |
| Water Inlet Size | Barbed Fitting, OD 0.3 in/8.6 mm |
| Item Model Number | CF-9255C |
| No-Load Speed | 2-Speed Adjustable—800 RPM (1st), 470 RPM (2nd) |
| Product Dimensions (L x W x H) | 19.3 x 6.2 x 35.2 in/490 x 157 x 895 mm |
Check the listing for details. Diamond Core Drill Machine Concrete Core Drill Rig with Stand 10 in 2500W. Condition: New. Listed at 1198.99 USD. It handles holes up to 10 in (260 mm) with a 1/4-7 in threaded output shaft—ideal for tough tasks. Built to Last: Crafted with a lightweight yet tough aluminum body, this core drill rig resists wear and tear.