| Type | Vertical Stand Type |
|---|---|
| Brand | Uimoso |
| No-Load Power | 1500W |
| Stroke | 15.7 in/400 mm |
| Brick Drilling Capacity | 0.8-8 in/20-200 mm |
| Concrete Drilling Capacity | 0.8-6.3 in/20-159 mm |
| Output Shaft Size | UNC1 1/4-7 External Thread |
| Max Load Power | 3000W |
| Net Weight (Machine Only) | 34.8 lbs/15.8 kg (With Stand) |
| Net Weight (Including Accessories) | 97.9 lbs/44.4 kg |
| Included Drill Bits | 8 Pieces |
| Max Drill Bit Diameter | Φ7.9 in/200 mm |
| Water Inlet Size | Barbed Fitting, OD 0.3 in/8.6 mm |
| Item Model Number | Z1Z-CF-9200 |
| No-Load Speed | 800 RPM Fixed Speed |
| Product Dimensions (L x W x H) | 12.6 x 7.5 x 29.5 in/320 x 190 x 750 mm |
Check the listing for details. Diamond Core Drill Machine Concrete Core Drill Rig with Stand 8 in 3000W. Condition: New. Listed at 565.99 USD. It handles holes up to 8 in (200 mm) with a 1/4-7 in threaded output shaft—ideal for heavy-duty tasks. Built to Last: Crafted with a lightweight yet tough aluminum body, this core drill rig resists wear and tear while keeping fatigue low.