| Type | Handheld & Stand Combo |
|---|---|
| Brand | Uimoso |
| No-Load Power | 700W |
| Stroke | 15.7 in/400 mm |
| Brick Drilling Capacity | Max 8 in/200 mm |
| Concrete Drilling Capacity | Max 3.1 in/80 mm |
| Output Shaft Size | UNC1 1/4-7 External Thread |
| Max Load Power | 1800W |
| Net Weight (Machine Only) | 35.9 lbs/16.3 kg (With Stand) |
| Net Weight (Including Accessories) | 55.1 lbs/25 kg |
| Included Drill Bits | 4 Pieces |
| Max Drill Bit Diameter | Φ7.9 in/202 mm (No Interference with Stand) |
| Water Inlet Size | Mesh Tube Fitting, OD 0.6 in/16 mm |
| Item Model Number | Z1Z-CF03-80S |
| No-Load Speed | 2-Speed Adjustable—1075 RPM (1st), 2300 RPM (2nd) |
| Product Dimensions (L x W x H) | 14.4 x 8.3 x 31.7 in/365 x 210 x 805 mm |
Check the listing for details. Diamond Core Drill Machine Handheld and Stand Concrete Core Drill Rig 8 in. Condition: New. Listed at 385.99 USD. Perfect for a variety of drilling applications. Efficient and High-Performance Drilling: Equipped with a strong 1800W motor and dual-speed options (1075 RPM and 2300 RPM), this core drill ensures quick and effective drilling.