| Type | Handheld |
|---|---|
| Brand | Uimoso |
| No-Load Power | 900W |
| Brick Drilling Capacity | 0.8-6.3 in/20-160 mm |
| Concrete Drilling Capacity | 0.8-3.3 in/20-83 mm |
| Output Shaft Size | UNC1 1/4-7 External Thread |
| Max Load Power | 2000W |
| Net Weight (Machine Only) | 11.9 lbs/5.4 kg |
| Net Weight (Including Accessories) | 32.6 lbs/14.8 kg |
| Included Drill Bits | 4 Pieces |
| Water Inlet Size | Barbed Fitting, OD 0.4 in/9 mm |
| Item Model Number | Z1Z-CF-9150 |
| No-Load Speed | 0-1800 RPM Variable Speed |
| Product Dimensions (L x W x H) | 13.0 x 9.8 x 3.9 in/330 x 250 x 100 mm |
Check the listing for details. Diamond Core Drill Machine Handheld Concrete Core Drill Rig 6.3 in 2000W. Condition: New. Listed at 189.99 USD. It handles holes from 0.8 in to 6.3 in (20-160 mm) with a 1/4-7 in threaded output shaft—ideal for tough tasks. Built to Last: Crafted with a lightweight yet tough aluminum body, this core drill rig resists wear and tear while keeping fatigue low.